Během života jedné generace Čechů klesl zájem o pivo o pětinu. Ještě před dvěma dekádami připadalo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na jednoho člověka celkem 162 litrů piva. Poslední souhrnná data za celý rok říkají, že předloni to bylo jen 135,4 litru, tedy 271 půllitrů ročně. A pokud se odečte spotřeba turistů, podle Českého svazu pivovarů a sladoven je to dokonce jen 129 litrů.

„Pití piva ovlivňuje změna životního stylu. Není možné vypít každý den osm piv a potom jít ráno s kocovinou do práce. Zároveň chtějí lidé žít zdravěji,“ vysvětluje trend Jan Šuráň, sládek a spolumajitel několika pražských minipivovarů, který také dlouhá léta působil jako prezident Českomoravského svazu minipivovarů. Podle Šuráně klasičtí štamgasti, kteří chodili po „šichtě“ do hospody každý den, mizí a spíše se v oblíbeném podniku scházejí třeba jen jednou týdně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.