Randall Nichols stojí u silnice v centru města Cuyahoga Falls v Ohiu a každou chvíli se s někým od plic pohádá. „Ty máš rád demokraty!?“ volá na něj z dálky muž, který právě vystoupil z auta a žene se k Randallovi. Ten totiž stojí u parkoviště, kam se právě sjíždějí protrumpovští republikáni, a drží transparent, který je dráždí a některé přivádí k nepříčetnosti. „Odkud jedeš, jak se jmenuješ!?“ odpovídá Randall. „Já jsem Mike Lynn. Jak můžeš podporovat demokraty? Podívej se na všechna ta města, kde vládnou. Vždyť je srovnávají se zemí! A už jsou i proti svobodě slova,“ kroutí hlavou rozzlobený příchozí, teď už z bezprostřední blízkosti.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Není to ovšem dialog, ale metafora americké společnosti, která už se neshodne ani na základních faktech, jako je platnost volebních výsledků. Radikalizace postojů zvlášť v posledním roce a půl akceleruje a čím dál víc požírá šanci na věcnou debatu. Ti dva muži na sebe vůbec nereagují, každý si vede svou. „Ty miluješ chlapa, co krade peníze z dětské charity. A tvou ženu nazývá kun…!“ připomíná Randall Trumpovy nevybíravé výroky na adresu žen. „Prober se. Potřebuješ terapii realitou!“ Mike už se ale vzdaluje a míří do hotelu za parkovištěm.

V něm za chvíli zahájí mítink J. D. Vance, Donaldem Trumpem podporovaný favorit republikánských primárek pro podzimní volby do Senátu. To je také důvod, proč Randall Nichols právě tady zastavil na svém turné po Ohiu. Jezdí provokovat na místa, kde republikánští kandidáti vedou svou kampaň v terénu a kde se soustřeďují jejich příznivci. „Trump s… na americkou vládu,“ stojí na Randallově ceduli. Na druhé straně je vzkaz pro místní republikány: „Vance, psychicky nemocná pí…“

Pomáhejme Ukrajině, ale…

„Četl jste jeho knihu? On je úžasný!“ říká o Jamesi Davidu Vanceovi republikánka Gunda. „Vzešel z chudého prostředí, ale dokázal se prosadit. A byl u námořní pěchoty,“ chválí podnikatele, spisovatele a konzervativního komentátora, kterého si přišla spolu s manželem Johnem osobně poslechnout. Ale už je rozhodnutá, v primárkách mu dá hlas, aby se právě on stal stranickým kandidátem na křeslo v americkém Senátu. To na přelomu roku uvolní republikán Rob Portman, který mimo jiné podporuje americkou pomoc Ukrajině při obraně před ruskou válečnou agresí. J. D. Vance je ovšem jiný republikán. Jeden z těch, kterým se do Kongresu právě v těchto týdnech snaží pomoci bývalý prezident Trump, stále nejmocnější postava strany. Jím podporovaní kandidáti z celé Ameriky adoptovali heslo „America First“, což obnáší mimo jiné zpochybňování podpory Ukrajiny a amerického angažmá v NATO. Proto jsou letos primárky republikánů, kteří se v USA brzy mohou vrátit k moci, poměrně zásadní událost i pro Evropu.

„Za Trumpa jsem platil za benzin dolar osmdesát (cca 11 korun za litr). Za Bidena to vyskočilo na dvojnásobek, a to ještě před válkou na Ukrajině. A dneska jsem tankoval za čtyři patnáct za galon (přes 25 korun za litr)!“ rozčiluje se John. „Trump zavřel naši jižní hranici a podívejte se teď, za Bidena – každý se sem dostane a přichází spousta kriminálníků,“ myslí si Gunda. „Milujeme Trumpa. Nejdřív nám nebyl moc po chuti, ale čím déle byl prezidentem, tím jsme ho měli raději. Udělal pro naši zemi spoustu skvělých věcí. Kéž by byl zůstal v Bílém domě,“ přeje si rodačka z Německa.

Mezitím dorážejí další zájemci o mítink Trumpova favorita J. D. Vance, někteří v tričku s heslem, které je teď na americkém venkově na každém rohu. Převedeno do slušnější češtiny posílá současného prezidenta Joea Bidena do háje. „Víte, Vance hodně kritizují za to, že byl na začátku proti Trumpovi. Dokonce ho v roce 2016 nevolil. A přesto právě jeho teď Trump v republikánských primárkách oficiálně podpořil. A Trumpova podpora – to je pro mě podstatné vodítko, když vybírám, koho z republikánů v primárkách volit,“ říká John a není sám. Stejné kritérium opakují i další oslovení příchozí.

Vanceova proměna z protitrumpovského konzervativce v oddaného Trumpova stoupence se nápadně kryje s okamžikem, kdy ohlásil senátní kandidaturu, a je typickou ukázkou toho, co je zapotřebí k úspěchu v současné Republikánské straně. Vance v některých názorech zcela obrátil a také se zařadil do klubu popíračů výsledků prezidentských voleb 2020 i mezi americké izolacionisty. „Nezajímá mě, co se stane s Ukrajinou,“ řekl v pořadu bývalého hlavního Trumpova poradce Steva Bannona těsně před letošní ruskou invazí. Několik dní po jejím začátku Vance napsal, že Putin představuje zlo, ale dodal, že Ameriku poškozuje, když se angažuje ve východní Evropě.

„Jeho postoje k válce na Ukrajině mě přiměly se k němu přiklonit,“ říká Kristopher Anderson, mladý obdivovatel Donalda Trumpa z města Akron. „Jsem pro kandidáty, kteří vnímají, že máme vlastní problémy, a nechtějí, abychom se příliš angažovali na Ukrajině. Už jsme jim toho poslali hodně. Posílejme jim zbraně, aby mohli s Ruskem bojovat, ale ne víc. Ne peníze a rozhodně ne naše piloty nebo vojáky.“

Další z mladíků tady v Cuyahoga Falls, kteří už nepamatují studenou válku a hlásí se k Vanceovi i Trumpovi, jde ještě dál: „Je mi Ukrajinců moc líto. Ale že tam naše vláda posílá zbraně, to nepomáhá ani nám, ani Ukrajincům. Je to eskalace z naší strany a může to věci akorát zhoršit,“ myslí si Alex. Co si myslí o americké roli v NATO, obzvlášť pokud by Rusko v budoucnu napadlo některou z členských zemí? „NATO bylo svého času důležité, ale teď v něm pro nás nevidím moc užitku. Ostatní země spoléhají na naši pomoc, Amerika do toho vkládá spoustu peněz a nic z toho nemá. Máme teď spoustu problémů tady doma. Pokud se něco stane v Evropě, měli bychom se zapojit, jen pokud to tak vyhodnotíme. Ale ne kvůli smluvnímu závazku v NATO.“

Místní Trumpovi příznivci, kteří pamatují studenou válku, mají ale jiný názor. Někteří jsou mnohem více pro podporu Ukrajiny než politici, které volí. „Za Ukrajinu se o nedělích modlíme v našem kostele. Musíme ji podporovat,“ říká Edward s trumpovskou čepicí na hlavě. „Máme teď v Evropě přes sto tisíc vojáků a já jsem pro. Co Putin dělá Ukrajině, to jsou válečné zločiny, bez pochyb.“ Edward se hlásí ke svému arménskému původu. Osobní vazby na Evropu a přilehlé regiony má spousta Trumpových příznivců.

„Putin je zlo a my stojíme za Ukrajinci. Je mi špatně z toho, kolik už jich umřelo. A kdyby Rusko zaútočilo na zemi NATO, jsem rozhodně pro, abychom dodrželi závazek a šli partnery bránit. Cítím to tak, že se musíme vzájemně chránit. Já jsem pro NATO,“ tvrdí bojovně Brenda, která s kamarádkou Phyllis nafasovala zahradní cedule Vanceovy kampaně. Pak ale přece jen projevuje nejistotu. „Jsem pro podporu Ukrajiny, ale taky pro podporu našeho vojska. Slyšela jsem ve zprávách, že dáváme Ukrajině tolik zbraní, že už jich máme sami málo. To mi nahání hrůzu, že nemáme čím bránit Ameriku. Ale garantuju vám, že kdyby byl v úřadě Donald Trump, tak se to nikdy nestalo. On by napadení Ukrajiny nedovolil. Drží slovo, lidi se ho bojí, byl to skutečný lídr!“

Jak si tedy Brenda vysvětluje, že Donald Trump označil Putinův postup vůči Ukrajině těsně před letošní invazí za geniální? „A vy jste ho slyšel, jak to říká? Dávejte pozor, dneska je to všude samá falešná zpráva!“ varuje shovívavým hlasem. Námitku, že i ten Trumpův výrok si může zpětně dohledat, přejde: „To nevím. Ale vykonal spoustu skvělých věcí. S ním v Bílém domě jsem se cítila v bezpečí. A nikdo si ho nemohl koupit!“ Její kamarádka Phyllis přichází s trumfem: „Trump je pořád náš prezident. Biden je jím neoprávněně. Volby byly ukradené.“ Jak to, že se pro to dosud nenašly žádné důkazy? „Ale našly, to jen krajní levice je nechce vidět! My konzervativci tomu věříme,“ reaguje Phyllis. A co ti konzervativci, kteří prohlásili, že tomu nevěří? „Tak o tom neslyšeli. Ale Trump nemohl prohrát. Na to stačí selský rozum. Měl tolik podpory. Na Bidenovy mítinky chodilo deset lidí…“ vypočítává důkazy Phyllis.

Není zdaleka sama. Trumpově lži o ukradených volbách i dlouho po nich věří většina republikánů, ukazují průzkumy. To jsou desítky milionů Američanů. A běžně je potkáte, v Ohiu, Virginii, Pensylvánii a dalších státech, všude můžete mluvit s lidmi přesvědčenými o tom, že volby 2020 byly podvod. Důkazy prý budou brzy. Společenská smlouva je v Americe v troskách, demokracie na dýchacích přístrojích. Útok na Kapitol z ledna 2021 se zdá být nikoli vyvrcholením krize, ale zlověstnou předehrou možných věcí příštích.

„Joeu Bidenovi záleží víc na drogových kartelech z Mexika než na vlastních občanech!“ roztleskává J. D. Vance své publikum během mítinku. Téma jižní hranice patří mezi republikány i tady na severu země k nejdůležitějším. Padá třeba i návrh na trestní stíhání Anthonyho Fauciho, hlavního imunologa americké vlády, který se stal covidovou tváří Trumpova i Bidenova Bílého domu během pandemie. Čestným hostem je Josh Hawley, americký senátor z Missouri, který kritizuje pomoc Ukrajině a v lednu 2021 zdviženou pěstí povzbuzoval rozvášněný dav útočící na Kapitol při schvalování výsledků prezidentských voleb.

„Milujete chlapa, co krade peníze z dětské charity!“ rozezní se najednou sálem známý hlas, ochranka už ale vyvádí Randalla Nicholse s jeho transparentem zpátky na parkoviště. „Proč se Vance najednou změnil a začal vzývat Trumpa? Kvůli moci, penězům a svému egu,“ tvrdí potom venku. „Bude kvůli tomu lhát, že Trumpa miluje. Udělá cokoli. Proto mám tu ceduli, že je psychicky nemocný,“ loučí se osamělý demonstrant.

Volební výsledky na míru

J. D. Vanceovi jeho sázka na příklon k Donaldu Trumpovi vyšla. S jeho oficiální podporou vyhrál primárky a při podzimních volbách bude jedním z republikánských kandidátů do amerického Senátu, kde se hraje o 35 ze 100 křesel.

Trump je zatím dost úspěšný, i když ne stoprocentně. Ze soubojů, na kterých mu letos nejvíc záleží, nevyšly třeba ty v Georgii. Trumpovu tlaku tam odolal a primárky vyhrál mimo jiné Brad Raffensperger, státní tajemník, kterému po volbách 2020 tehdejší prezident volal a chtěl po něm, aby v těsném souboji s Joem Bidenem „našel 11 780 hlasů“. Právě tolik Trumpovi chybělo k zisku volitelů za stát Georgia. Raffensperger to odmítl a jeho rodině začaly chodit výhrůžky smrtí. Trumpa v Georgii vyšetřují pro podezření z volebního trestného činu.

Jde ale o širší trend. Trump i další republikáni se v mnoha státech snaží prosadit do funkcí klíčových pro schvalování volebních výsledků kandidáty, jejichž kampaň se opírá o lži a konspirace o volbách 2020. Je to třeba případ Pensylvánie, kde se prezidentské volby tradičně (spolu)rozhodují. Republikánskou nominaci na guvernéra, který tam bude mít zásadní vliv na certifikaci volebních výsledků při prezidentských volbách 2024, získal Doug Mastriano. Ten se účastnil pochodu na Kapitol loni 6. ledna, na tuto akci pomáhal svážet Trumpovy příznivce a v téže době se také snažil prosadit v Pensylvánii falešné volitele, kteří by pomohli Donaldu Trumpovi zůstat v Bílém domě i přes volební porážku. Už teď dává najevo, že pokud se stane guvernérem, může při příštích prezidentských volbách určit volební výsledek v Pensylvánii „tahem pera“. Podle amerických médií vedení Republikánské strany zpanikařilo, když zjistilo, že tento extremistický kandidát má velkou šanci primárky vyhrát. Ale když se to opravdu stalo, Mastriana podpořilo.

Americká cesta z NATO?

Mezi republikánskými voliči ve venkovských oblastech jsou postoje, jaké zastává Mastriano, populární. Jen minimum jich zareagovalo tak jako Dave Kitzinger. „Skoro 50 let jsem byl republikán. Ale už pro ty lidi nemůžu hlasovat. Prostě to nejde,“ kroutí hlavou muž z pensylvánského Pittsburghu. „A neznamená to, že považuju politiku demokratů za skvělou. Pořád vyznávám stejné hodnoty. Ale je potřeba, aby současní republikáni na dlouho přišli o funkce a aby začali kandidovat lidi s principy. Pak se zas můžeme bavit o daních a podobných politických tématech. Ale teď je pro mě jediným volebním tématem záchrana demokracie.“

Radikalizaci Republikánské strany, kterou považuje už jen za kult Donalda Trumpa, spojuje Kitzinger coby konzervativec a veterán amerického letectva také s budoucností transatlantické bezpečnostní spolupráce. Nevěří, že by si současní republikáni vybrali podporu tradiční stranické zahraniční politiky, kdyby měli volit mezi ní a loajalitou Trumpovi. „Jen těžko můžu s jistotou říct, že by nám evropské země měly naprosto věřit. Že tu pro bezpečnostní spolupráci s Evropou pořád budeme. Je to šílené, ale v tomhle právě svou bývalou stranu vůbec nepoznávám. Reaganova věta, ať Gorbačov strhne tu zeď, podpora NATO, to byl dlouho standard republikánské zahraniční politiky. Teď slyším úplný opak – jak je Putin chytrý chlap a proč by si nemohl přivlastnit Ukrajinu. To je šílenství,“ myslí si Kitzinger a bojí se, že pokud by byl Trump znovuzvolen, mohl by USA z NATO stáhnout.

Není sám. Podobná varování zaznívají v Americe z různých míst. I několik Trumpových bývalých spolupracovníků včetně někdejšího poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona tvrdí, že takový byl plán pro druhé Trumpovo funkční období.

To může začít 20. ledna 2025, ať už s Trumpem osobně, nebo zprostředkovaně – s podobně smýšlejícím politikem v prezidentské funkci. A také s mnohem poddajnějším Kongresem v otázce zahraniční politiky, než jaký zasedá ve Washingtonu dosud.