Na 2200 představení v Česku a spousta dalších, s nimiž Cirk La Putyka vystoupil ve 24 státech světa. Čísla budí respekt, a co teprve když si připomeneme covidové časy a úsilí, s nímž se soubor vrhal do nových projektů a pod svá křídla přijal studenty z Ukrajiny. To už jsme u obdivu.

„Za covidu jsme jeli jako buldozer, nechtěli jsme přestat zkoušet, hrát. Museli jsme udržet kulturu při životě, a tak vznikly desítky nových projektů. Řekl bych, že jestliže jich dnes máme na kontě okolo 100, tak nejméně 70 z nich bylo vytvořeno v posledních letech,“ vysvětluje pro HN principál Rosťa Novák a připouští, že divoké tempo si nakonec vybralo daň. V loňském roce ještě uvedl obnovenou premiéru představení Cesty a režíroval R.I.E. Rest in Euphoria, ale na oslavu patnáctých narozenin souboru se mu už nedostávala energie. A tak sice sepsal „pamětní“ knihu o Cirk La Putyka, ale na jevišti jej tentokrát zastoupil finský režisér Maxim Komaro. „Pracuje s námi už třináct let, zná nás zblízka. Společně jsme vymysleli název a koncept: mžik oka. To je ta chvilka, kdy jsme právě tady, na jevišti a v hledišti, žijeme představením. Přitom ale sdílíme i vše, co jsme za patnáct let už prožili.“

Okamžik měl premiéru na začátku května a po několik týdnů plnil každý večer cirkusové šapitó Azyl 78, jež Rosťa Novák s kolegy zase postavili na pražském výstavišti. Jak by také nebylo plno, když takřka 40 účinkujících předvádělo v dechberoucím tempu na 30 obrazů a bezpočet špičkových akrobatických výkonů.

„Poprvé jsme na jeviště umístili třeba velikou houpačku, ze které akrobati doskakují do sítě. A kluci také předvedli tzv. ukrainian bar, což znamená, že dva z nich na ramenou drží pružnou kladinu vyrobenou ze skokanských atletických tyčí a třetí akrobat se z ní odráží k saltům a musí se na ni také vrátit,“ popisuje nadšeně principál. V představení, rozsahem i výpravou volně navazujícím na Cesty, vystupují přitom dlouholetí členové souboru, ukrajinští studenti i mladí akrobati a tanečníci ze studia Young Blood. „To je pro mě osobně nejcennější: v jedné scéně vedle sebe skáčou akrobat, který vystudoval cirkusovou univerzitu v Montréalu a hrál s Cirque de Soleil, a kluk či holka, kteří se věnují téhle disciplíně pár let. A divák nepozná rozdíl. Z toho se nejvíc raduju.“

Cirk La Putyka a Rosťa Novák prostě už zase jedou naplno. Své šapitó sice momentálně přenechali Knize džunglí Marko Ivanoviče a Matěje Formana a vydali se na festivaly do Trutnova či Olomouce, během června se však vracejí do holešovických Jatek 78 s dalšími úspěšnými představeními. Program mají naplánovaný přitom už do konce roku 2028.

Cirk La Putyka

NOVÝ CIRKUS, Jatka 78, 4.–9. 6. inscenace K, 18.–20. 6. Sensens, 22.–23. 6. Runners

Azyl 78
Azyl 78
Foto: Jakub Červenka

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist