Zatímco květen byl v Cirku La Putyka ve znamení čtyř směrů, kterými se ubíralo dosud jeho nejrozsáhlejší představení Cesty, takřka celý prosinec soubor prožívá v euforii. Doslova. Rest in Euphoria neboli Odpočívej v euforii, tak se jmenuje představení, které mělo premiéru 7. prosince v Jatkách 78. A každý večer až do Silvestra teď tady soubor složený ze špičkových akrobatů a muzikantů kouzlí magický prostor, v němž se doporučuje nejen vypnout mobily a hodinky, ale také „deletovat“ všechny záměry, úkoly, výzvy i starosti. Stačí prostě jen být, vnímat barvy, pohyby, tváře, těla, zvuky, melodie a – nechat se tou vlnou nést. 

„Tuto inscenaci jsem režíroval tak, jak bych to dělal už dříve, kdyby nebyl covid, kdyby nepřišla válka,“ řekl Rosťa Novák na úvod premiérového představení. A zdůraznil, že zatímco na legendárních Cestách, jež se právě v důsledku pandemie a útoku Ruska na Ukrajinu několikrát přetvářely a v nichž účinkovali mladší i starší členové souboru, na tomto představení se podílí už výhradně jen nová generace Cirku La Putyka. Například Helena Nováčková, Filip Zahradnický, Martin Kadrnožka, Mirek Kosík či Bára Halčáková společně s dalšími umělci z Velké Británie, Kanady, Dánska, Argentiny, Německa, Francie a Itálie. Ty principál vybíral při náročném konkurzu, až se sešli skuteční mistři akrobacie, a to pozemní i na laně, na tyči či kruhu, také špičkoví tanečníci, loutkáři a žongléři.

Cirk La Putyka, Rest in euphoria
Cirk La Putyka – Rest in Euphoria
Foto: Lukáš Bíba

Zároveň režisér přizval kolegy ze zahraničí, kteří mají zkušenosti z Cirque du Soleil, a slovenskou zpěvačku Katarzii, která na scéně zpívá a je autorkou řady skladeb – třeba i nového aranžmá k písničce Evropa, kterou složil Jaroslav Ježek a zpívali kdysi Jiří  Voskovec a Jan Werich.  Mimochodem – právě v českém kabaretu z počátku 20. století se Rosťa Novák inspiroval. Jak vysvětluje, hledal, co mají společného Voskovec a Werich s Moulin Rouge anebo se současným světoznámým kabaretem La Clique, až vznikla inscenace na pomezí kabaretu a burlesky.

edstavení R.I.E. je složeno z řady scének, které ztvárňují téma euforie, přičemž novocirkusové „metody“ jsou hravé i magické, atmosféra lehce dekadentní, ale přitom se nevytrácí humor a nadhled.  Soubor, který se již téměř patnáct let věnuje žánru nového cirkusu a stále přichází s něčím novým, sklidil při premiéře zase ovace vestoje. Ano, jsou to strhující představení, jež se teď každý večer v Jatkách 78 odehrávají. A není vlastně ani důležité, jestli jsme pochopili všechny záměry režiséra, jestli porozumíme všem obrazům a symbolům, jestli si dokážeme představit všechny podoby euforie. Nemusíme. Stačí plynout na jejích vlnách. Bez hodinek, bez mobilu.

Cirk La Putyka: R.I.E. – Odpočívej v euforii

NOVÝ CIRKUS, 8.–31. prosince 2023, Praha, Jatka 78

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist