Co mají společného Anne Franková a Oskar Schindler, vědí snad dnes všechny děti školou povinné, takže si dokážou odvodit, že i Rudolf Vrba patřil mezi ty, kteří se vzepřeli nacistům. Kdo z nás ale ví, že byl jedním z pěti vězňů, kterým se podařilo zcela nemožné? Rudolf Vrba s Alfrédem Wetzlerem nejen utekli z Osvětimi, ale vyhledali hned poté představitele židovské obce v Žilině a vylíčili jim, co zažili. Těch 32 stran záznamu jejich výpovědi, jež se stala známou jako „Vrbova a Wetzlerova zpráva“, bylo pro spojence prvním hodnověrným zdrojem informací o systematickém vyhlazování Židů.  

Uprchlíci chtěli varovat svět, jejich zprávu – po jistém váhání – otiskly v červnu 1944 noviny v USA i Británii a maďarská vláda nakonec zastavila další vlnu deportací. Tím bylo zachráněno 200 tisíc životů. Historikové však také spočítali, že kdyby svědectví uprchlíků bylo zveřejněno hned v dubnu 1944,  přežilo by dalších 400 tisíc lidí. 

I s těmito čísly se musel Rudolf Vrba, který se stal po válce kanadským občanem a špičkovým neurologem, vyrovnat. A nevyhnul se jim ani Jonathan Freedland. Proč vlastně britský novinář otevírá znovu ten starý příběh, když by stačilo nalistovat Vrbův vlastní životopis? „Pravda se stala překonaným konceptem a fake news ovládly informační scénu,“ vysvětluje Freedland. „Vrba byl ochoten riskovat vše, jen aby se svět dozvěděl strašlivou pravdu – a my se teď o pravdu také musíme poprat.“ 

V roce 2020 začal Freedland pátrat v archivech a navzdory covidovým opatřením vyhledal i lidi, kteří byli Rudolfu Vrbovi nejbližší, a to včetně žen, jež miloval. Vznikla kniha, která není jen příběhem statečného mladíka, ale i muže, jímž se posléze stal. 

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi. Opravdový příběh Rudolfa Vrby

KNIHA, vydalo nakl. XYZ v červenci 2023 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist