Hvězdy v poledne (The Stars at Noon), USA a Francie 2022

FILM, režie Claire Denis, distribuce Film Europe, v kinech od 31. srpna

Francouzská režisérka Claire Denis vyrostla v koloniální Africe a ráda se tam vrací. Tentokrát se prostřednictvím románu Denise Johnsona vydává do současné Nikaraguy, kde se do politických a mafiánských intrik zapletou americká novinářka a anglický obchodník. Z love story se stává thriller, což je pro režisérku nezvyklá forma. Jak ale potvrzuje Velká cena, jež jí byla za tento snímek udělena na letošním festivalu v Cannes, ustála ji s nadhledem. 

Orchestr Berg, Eli a kol.: Stále stejný příběh

HUDBA/TANEC, Divadlo Ponec, Praha, premiéra 5. září

Svou 25. sezonu zahajuje známé divadlo pro tanec bez okolků – premiérou. Hudebníci z Orchestru Berg a tanečníci Jazmína Piktorová a Radim Klásek společně vystoupí na začátku září v inscenaci Stále stejný příběh. Její autorky, choreografka Mirka Eliášová a hudební skladatelka Jana Vöröšová, se inspirovaly dávnou inuitskou legendou, a kladou tedy trochu záludné otázky: Čím je nejlepší na světě být? Trávou nebo krásnou bylinou, myší nebo ptákem? Anebo snad člověkem? 

kultura, Orchestr BERG, Eli a kol: Stále stejný příběh
Foto: Adéla Vosičková

Geisslers Hofcomoedianten: Pudl a pudr, Jedem s medem

DIVADLO, Clam-Gallasův palác, Praha, 9. a 10. září

Barokní palác Jana Václava Gallase na pražském Mariánském náměstí se po náročné rekonstrukci před časem otevřel veřejnosti. Konají se tu pravidelně komentované prohlídky a na nádvoří se také hraje divadlo. „Let’s baROCK!“ – tak členové souboru Geisslers Hofcomoedianten popisují svou tvorbu a v inscenacích se snaží „propojovat moderní umění se starým, komické s tragickým, vznešené s přízemním“. Vizuálně působivá představení jsou v jejich podání vždy účinným lékem na špatnou náladu.

kultura, Geisslers Hofcomoedianten: Pudl a pudr, Jedem s medem
Foto: Geisslers Hofcomoedianten

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.