Jsou lidé tak pokojní, že i před půvabem obrazu zůstanou klidní a spořádaní jako knedlíky,“ poznamenal si v roce 1869 do skicáře. Citát, který visí u stropu Valdštejnské jízdárny a vznáší se nad více než 400 exponáty, jež systematicky mapují tvorbu Josefa Mánesa, lze chápat jako posmutnělou glosu. Anebo jako vtipnou poznámku?

Uvědomíme-li si, že malíři tehdy zbývaly dva roky života a trpěl těžkými depresemi, zdá se být pravděpodobnější první varianta. Vždyť téměř všichni známe ten tragický příběh o nepochopeném a nedoceněném umělci. Že byl Josef Mánes ale i oblíbený a zábavný společník, jehož vyhledávali umělci a mecenáši? Že měl smysl pro humor a vedle krajinek, portrétů či krojovaných dívenek dovedl „vystřihnout“ i brilantní karikaturu? A že maloval na vějíře, navrhoval zdobení dýmek, skleněných pohárů nebo revolverů? To je trochu jiný Mánes. Proč by tedy nemohl žertovat o knedlíkách?

Kurátorkám Národní galerie se daří legendárního umělce představit v situacích, na které v učebnicích za posledních 150 let nedošlo. Respektive ztratily se pod ideologickými nánosy, jež se postupně nabalovaly na dílo předčasně zemřelého malíře, až ho v rámci socialistického realismu zabetonovaly do „dělnicko-rolnického“ koloritu. Jenže tak jednoduché to evidentně nebylo.

Rozsáhlá expozice, která nemůže samozřejmě opominout originální Kalendářní desky pražského orloje, Josefínu, Červené paraplíčko a další známá Mánesova díla, sice svou formou dvakrát nepřekvapí, ale je nabitá spoustou informací. Znovu objevujeme Josefa Mánesa.

Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda
VÝSTAVA, Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, do 16. července

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist