Mario Puzo: Kmotr

AUDIOKNIHA, vydavatelství OneHotBook, 2022

Temný příběh mafiánské rodiny Corleonových, který před 50 lety proslavil film Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem v hlavní roli, byl na konci dubna vyhlášen absolutním vítězem 10. ročníku české ankety Audiokniha roku 2022. Zároveň získal cenu za nejlepší jednohlasou nahrávku a Asociace vydavatelů audioknih (AVA) vyzdvihla i výkon Oldřicha Kaisera, který text bravurně pro nakladatelství OneHotBook načetl – udělila mu cenu pro nejlepšího interpreta. Kmotr je prostě věčný. 

W.A. Mozart: Don Giovanni

OPERA, přímý přenos z Metropolitní opery, 20. května v českých kinech, produkce Aerofilms

Hudební ředitelkou Atlantského symfonického orchestru se od sezony 2022/23 stala Nathalie Stutzmannová. Francouzská dirigentka je teprve druhou ženou v historii, jež stojí v čele velkého amerického orchestru. V poslední době sklízí také úspěchy s operou – v Metropolitní opeře ji zrovna čeká debut s Mozartovým Donem Giovannim. Režisér Ivo van Hove zasadil slavný příběh do nadčasového civilního prostoru, roli Dona Giovanniho nastudoval Peter Mattei a Leporella zpívá Adam Plachetka, což v přímém přenosu nabídne i 19 českých kin.

W.A. Mozart: Don Giovanni - přímý přenos z Metropolitní opery, 20. května v českých kinech, produkce Aerofilms
Foto: Aerofilms

Emil Holub

VÝSTAVA, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Praha, do 31. května 2024 

Když byl malý, učaroval mu prý africký cestopis Davida Livingstona. To byl moment, který rozhodl o tom, že syn lékaře z východočeských Holic doslova obul toulavé boty. Během svého jedenáctiletého putování po jižní Africe nashromáždil dr. Emil Holub desetitisíce předmětů, věnoval se přírodovědě a etnografii, lovil zvěř, přátelil se s lidmi a zkoumal jejich způsob života. Jeho vlastní životní příběh je teď objektem zájmu současných historiků, přičemž výstava otevírá i velmi aktuální otázky.

Emil Holub (výstava) - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Praha, do 31. května 2024
Foto: Národní muzeum v Praze

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist