Nejeden Čech, který pobýval v zimě v některé ze západoevropských zemí a bydlel v soukromém bytě, si stěžoval na chlad. V některých jižnějších státech, jako třeba ve Španělsku, v domech donedávna často ani topení neměli a spoléhali se, že kratší zimu nějak přečkají. V posledních letech tam ovšem zavádějí klimatizace, kterými se dá i topit. Přesto je všude nezapínají.

„Moje dcera studovala v Nizozemsku a v zimě tam v bytě teploměr klesal k 16 stupňům. Když přišla do školy, kde bylo 19, profesorka řekla, že je horko a je třeba vypnout topení. Často navštěvuji známé v Německu a tam nad 20 nikdy nemají,“ vypráví fyzioložka Jitka Žurmanová z pražské Přírodovědecké fakulty UK, která se zabývá adaptací na chlad. „Přetápění domácností je zvykem spíše na východ od Berlína. Čím blíž k Rusku, tím mají doma tepleji,“ domnívá se Žurmanová.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.