Téma ženské svobody a mateřství se na plátna vrací stále častěji. Přestože francouzský snímek Událost přináší téma z doby před půlstoletím, prostým zobrazením osudu těhotné ženy mířící k potratu promlouvá k dnešnímu publiku velmi naléhavě. V tipech HN pro tento týden se prolínají intimní problematika a všeobjímající výpovědi o životě pod tíhou velkých událostí, ať už je to válka, vyloučení ze společnosti nebo moc nad životy jiných.  

Událost (L’Événement, Francie 2021)

v kinech od 27. 10., distribuce Film Europe

Anna miluje literaturu a na večírku najde zalíbení také v neznámém mladíkovi, navzdory tomu, že ona má intelektuální ambice a on je hasič. Neskončí to jen u konverzace, a když doktor potvrdí, že je těhotná, z Anny se stává bytost, které se okolí začne štítit. To není začátek hororu, ale vykreslení běžné reality v Paříži 60. let minulého století, kdy potraty byly nelegální a ženy riskovaly smrt či vězení, pokud se rozhodly nestát se matkami.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.