Běžná selhání (Česko/Maďarsko/Itálie/Slovensko 2022)

v kinech od 13. 10., distribuce Bontonfilm

Ovdovělá Hana kromě manžela přichází taky o práci. Osamění se pokusí čelit tak, že se upne na robotického psa, který doma zbyl po zesnulém muži. Ten se ale porouchá. Hana v podání Taťjany Medvecké však není jedinou hrdinkou v nesnázích. Silva se pere s tím, jak se chovat k vlastnímu synovi. A mladá rebelka Tereza zase hledá cestu, jak se usmířit se svými rodiči. Možná by tyto tři životní osudy zůstaly třemi oddělenými příběhy, kdyby hrdinkám snímku Běžná setkání nevešla do cesty záhadná přírodní katastrofa způsobující náhodné exploze po celém městě, kde žijí.

Spisovatelka a novinářka Klára Vlasáková napsala pozoruhodný scénář, který je v jádru křehkým vztahovým dramatem. Punc nezvyklosti mu však dodává jemně zapracovaný žánrový motiv, jenž snímku dává až apokalyptický rozměr. Běžná selhání jsou příkladem efektivní evropské spolupráce, díky níž se český film může vydat ven. Zrežírovala jej rumunsko-maďarská režisérka Cristina Grosanová, která spolu s kameramanem Márkem Győrim dílu vtiskla neotřelý vizuální styl. Stačí trocha nezvyklých barev, pár atmosférických náznaků a z všednodenních příběhů se snadno stává drama až osudové.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.