„Plodnice hub, které Češi s takovou oblibou sbírají, slouží k rozmnožování a lze je přirovnat k jablkům. ‎To nejzajímavější je ale ukryto pod zemí a často okem neviditelné. Celý strom i kořeny představuje u hub podhoubí neboli mycelium, které je skryto v půdě,“ říká mikrobiolog Petr Kohout z Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, který spolu s kolegy zkoumá význam hub v ekosystémech. Mycelium tvoří asi 95 procent celkové biomasy hub, a aby vyrostla jedna plodnice, ze které si můžeme udělat smaženici, živiny musí nasbírat spletitá síť jemných vláken, která by po natažení měřila zhruba dva tisíce kilometrů. Podle loňské studie českých vědců z Mikrobiologického ústavu se celkový počet druhů hub na světě odhaduje na 6,3 milionu, plodnice jedlé, včetně těch jedovatých, přitom tvoří asi jen čtyři procenta z nich.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.