Na úplném začátku trampové žádné sruby ani chaty neměli. Po první světové válce se party mladých lidí o víkendech vydávaly do přírody. Chtěli tu zapomenout na válečná traumata. Tábořili pod širým nebem nebo pod celtami na romantických místech.

V roce 1919 založili první v kronikách zaznamenané tábořiště, jemuž říkali osada. Vznikla ve vltavském údolí Svatojánské proudy u Štěchovic. Tehdy v kinech běžel populární němý western Červené eso, v němž byla zlatokopecká osada Ztracené naděje. Podle ní místo pojmenovali, později si tu vybudovali přístřešky a domluvili se s majiteli pozemků, že jim sruby budou tolerovat. Chatová osada zvaná Ztracenka stojí dodnes a na rozdíl od ostatních osad, jež původně vznikly jako trampská tábořiště, v ní stále panuje poměrně čilý osadní život s pravidelnými potlachy a sportovními turnaji.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se