Nechť prudký pokrok chtějí jiní/ násilím zvracet světa řád/ my pokrok mírný chceme nyní/ a Hašek je náš kandidát..." Slova hymny pro Stranu mírného pokroku v mezích zákona napsal básník Josef Mach. Psal se rok 1911 a členy nově vzniklé partaje bylo možno nejčastěji potkat v Kravíně - hostinci rodiny Zvěřinovy, na rohu Budečské a Korunní ulice na Královských Vinohradech. Především díky mírným pokrokářům, kteří usilovali o propagaci své hospody, bývalo tou dobou v Kravíně narváno.

Hašek zde o nedělích držel i tříhodinové přednášky, kde se potenciálnímu voličstvu prezentoval coby ideální kandidát na poslanecký post ve vídeňském sněmu. Agitační proslovy prokládal historkami: Eduarda Basse, malíře Josefa Ladu či Viktora Dyka jen tak mezi řečí obvinil třeba z loupeží či zpronevěr, až se nebozí pak museli před publikem hájit.

Ve svých promluvách se Hašek málokdy nechal přerušit. Když se někdo z publika nahlas ozval, že mu přednášející dluží korunu, Hašek se rozkatil. Nemá Korunu (rozuměj panovnickou rodinu) do politické debaty zatahovat!

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.