Že nikdo z rodiny už výrobě sýrů nerozuměl, se nakonec ukázalo jako ohromná výhoda, říká spolumajitel loštické tvarůžkárny Jaroslav Kovář.
Foto: HN – Tomáš Škoda
Od strojařiny k výrobě sýrů. Jaroslav Kovář domlouval obchody Zbrojovce Brno a stavěl továrnu na traktory v Barmě, po padesátce však skočil rovnýma nohama do dalšího dobrodružství. S manželkou a její rodinou postavili znovu na nohy továrnu na výrobu tvarůžků.

 Mluví opatrně, váží každou větu a často se mu do slov vkrádá jen sotva postřehnutelný ironický podtón, jako by neustále kontroloval posluchače, jestli je stejně ve střehu jako on. Jaroslav Kovář sedí ve vedení loštické firmy A. W., kde se vyrábí tradiční Olomoucké tvarůžky, ale bodrého Hanáka ničím nepřipomíná.

Většinu života strávil v brněnské Zbrojovce a v Zetoru, ale když mu táhlo na čtyřiapadesát, jeho manželka a její rodina zrestituovaly v Lošticích továrnu na výrobu tvarůžků, jejíž historie sahá až do devatenáctého století. Po diskusích, co s výrobou sýrů podniknou, se nakonec šest společníků rozhodlo fabriku zrekonstruovat a pokračovat v rodinné tradici po pradědečkovi Aloisi Wesselsovi, jehož iniciály nese firma dodnes.

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.