Ve věku nad pětašedesát let se riziko propuknutí Alzheimerovy choroby každých pět let zdvojnásobí a v pětaosmdesáti už nemoc ohrožuje každého třetího seniora. Účinná léčba zatím není k dispozici, nezbývá tak než spoléhat na prevenci. Významnou roli by při ní mohl sehrát mozkový neurotrofní faktor, zkráceně BDNF (z anglického brain derived neurotrophic factor). Tato bílkovina napomáhá mozku při ukládání informací do paměti, a navíc chrání neurony před zánikem. Tým vedený fyziologem Travisem Gibbonsem z University of Otago v novozélandském Dunedinu testoval, jakými aktivitami lze produkci BDNF posílit.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekVe studii publikované vědeckým časopisem Journal of Physiology vědci prokázali, že šestiminutová jízda na kole na maximální výkon zvedne hladinu BDNF v krvi dobrovolníků na čtyř- až pětinásobek. V rámci studie se testovala také hodinu a půl dlouhá lehká projížďka nebo celodenní půst a také jejich kombinace. S produkcí BDNF ale významně nepohnuly.
Z pokusů na zvířatech je zřejmé, že BDNF chrání mozek před degenerativními změnami typickými pro Alzheimerovu chorobu. Přetavit nadějné výsledky experimentů na zvířatech v léčbu, která by zabírala u lidí, ale není jednoduché. I proto mají objevy otevírající cestu k účinné prevenci nezanedbatelný význam.
Češi jsou nejšťastnější ve třiceti, pak už se cítí jen hůř. Naopak Finové pociťují štěstí i ve stáří
„Podávání BDNF jako léku zatím nedokáže zajistit ochranu mozku u lidí. Je proto zapotřebí zkoušet jiné přístupy, které zajistí lidem zvýšení produkce BDNF přirozenou cestou a dopomohou seniorům ke stárnutí bez zdravotních problémů,“ vysvětluje Travis Gibbons.
Záhadou zůstává, proč má na tvorbu BDNF v mozku tak razantní účinek právě krátkodobá, velmi intenzivní fyzická námaha. Podle Gibbonse to snad souvisí s tím, že při těžké práci svalů pálí tělo spoustu cukru glukózy, a mozek je tak donucen vyrábět energii ze vznikajícího laktátu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist