Pro boj s obezitou jsme v posledních letech získali vysoce účinné léky, jako je tirzepatid nebo semaglutid. Na popularitě získávají i díky celebritám, které s jejich pomocí hubnou a přiznávají se k tomu na sociálních sítích. Poptávka je tak vysoká, že ji výrobci často nestačí uspokojit. Na celém světě je více než miliarda obézních lidí.

Tirzepatid a semaglutid napodobují účinky hormonu označovaného zkratkou GLP-1Do krve ho vyloučí buňky střev po kontaktu s trávenou potravou a GLP-1 pak v mozku spustí reakce potřebné k potlačení hladu. Léky, jež hormon imitují, jsou v zahánění chuti k jídlu ještě zdatnější. Přesto nedokážou změnit nastavení mozku, jež pohání obézní lidi k nadměrnému příjmu potravy. Po vysazení léků je většinou jen otázkou času, kdy pacienti nadbytečná kila naberou zpět.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Důvod, proč neurony v mozku přestávají reagovat na inzulin, dlouho obestíralo tajemství. Tým Garrona Dodda záhadu vyřešil. Jakou se vydal cestou?
  • Objev zřejmě pomůže i při hledání léků na další onemocnění. Na jaká?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.