Hypnóza (Švédsko, Norsko a Francie, 2023)
FILM, režie Ernst De Geer, distribuce Artcam Films, v kinech od 12. 9.
„K Hypnóze mě přivedlo zhlédnutí kresleného filmu o Kačeru Donaldovi, kde hypnotizuje Pluta. A také myšlenka, jak by někdo reagoval, kdyby se jeho blízký člověk najednou začal chovat s menším sociálním filtrem,“ říká mladý švédský tvůrce Ernst De Geer. Jeho prvotina rozvíjí partnerskou etudu Very a Andrého, kteří spolu žijí i podnikají, a tak vše podřizují úspěchu, než Veru napadne zajít na hypnoterapii… Autor snímku balancujícího na hraně ostré satiry a romantické komedie si z karlovarského festivalu vloni odvezl hned tři ceny.
Nalezený malíř Josef Kotrba II
VÝSTAVA, Arthouse Hejtmánek, Praha, do 31. října
Architekt a stavitel Josef Kotrba, žák Jana Kotěry, maloval pro radost. A jako malíř by se asi nikdy neproslavil, kdyby na jeho naivní díla náhodou nenarazil Tomáš Hejtmánek. Více než 300 pláten bylo před dvěma roky objeveno při vyklízení jednoho domu a okouzlený galerista se hned pustil do jejich restaurování. První stovku loni vystavil v Arthouse Hejtmánek, teď jsou další zářivě barevné Kotrbovy obrazy prezentovány opět v Hejtmánkově galerii a zároveň v Berouně, v jehož blízkosti architekt žil. Expozice nazvaná Josef Kotrba, zapomenutý malíř, je v Muzeu Českého krasu otevřena též do konce října.
Josef Škvorecký: Prima sezóna
AUDIOKNIHA, vydává OneHotBook, 2024
Není náhoda, že právě Jan Meduna je „podepsán“ pod audioverzí Prima sezóny. „Moje babička, ročník 1927, bydlela v Bělovsi u Náchoda, s Josefem Škvoreckým se znala a častokrát mi o něm vyprávěla,“ říká herec, který rád hraje na trubku a se spisovatelem se sám potkal v Torontu. A když k tomu ještě připočteme Medunovy herecké dovednosti a hudbu, kterou vytvořil saxofonista Petr Kroutil (který hrál zase Dannyho Smiřického v televizním seriálu), schyluje se prostě k zážitku. Mimochodem, Josef Škvorecký se narodil přesně před 100 lety – 27. září 1924.
Fest svobody
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ, německá ambasáda v Praze, 30. 9. od 15.30
V Praze byl vylomen první kámen z Berlínské zdi. Věta, která se dnes cituje v učebnicích. Když ale její „autor“ Rudolf Seiters, tehdejší vedoucí úřadu spolkového kancléře, a ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher vítali 30. září 1989 v zahradě Lobkovického paláce v Praze uprchlíky z NDR, ještě si vývojem událostí nemohli být úplně jisti. Je to už 35 let a německé velvyslanectví v Praze zve na Fest svobody, a to ve swingovém rytmu, při workshopech, světelné show nebo na veselé výstavě Opráski s českoňemeckí historje.Foto: repro – Jaz: Opráski s českoňemeckí historje
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist