Gely jsou měkké a pružné, skla zase tvrdá a křehká. Co však čekat od „skleněného gelu“? Vědci pod vedením Michaela Dickeyho z North Carolina State University tak pojmenovali materiál, který jako první popsali ve vědeckém časopisu Nature. Stejně jako tradiční gely je z více než poloviny tvořený kapalinou. Tvrdostí se blíží sklům, ale na rozdíl od nich se jen tak nerozbije. Při velké zátěži se protáhne až na pětinásobek původní délky, ale nepraskne a po zahřátí se navrátí do původního tvaru. Díky vysokému obsahu kapaliny vedou skleněné gely poměrně dobře elektrický proud. Další zvláštností je jejich silně přilnavý povrch. Ten se u tvrdých materiálů nevyskytuje často.
K výrobě skleněných gelů slouží látky, jejichž propojením do dlouhých řetězců vzniká běžný sklovitý polymer. Dickey a spol. smíchali tyto molekuly s takzvanou iontovou kapalinou, což je organická sůl, jež zůstává při teplotách pod 100 °C v kapalném skupenství a tvoří ji výhradně ionty. Směs nalili do formy a následně v ní navodili polymeraci ultrafialovým zářením. Vznikl skleněný gel.
Proti vedru tričkem budoucnosti. Nová látka si poradí nejen se sluncem, ale i sálajícím teplem v přehřátých městech
„Když přidáte do polymeru běžnou kapalinu, jako je třeba voda, tlačí vlákna polymeru od sebe a hmota je měkká a pružná. To je důvod, proč jsou mokré kontaktní čočky poddajné a suché čočky nikoli,“ vysvětluje Michael Dickey. „Také u skleněných gelů tlačí kapalina vlákna polymeru od sebe a tím mu dodává na pružnosti. Vlákna k sobě ale zároveň přitahují ionty, což jim brání v pohybu a materiál tak získá sklovitou konzistenci. Je tvrdý v důsledku přitažlivých sil, ale zároveň ho lze i natáhnout, protože vlákna k sobě těsně nepřiléhají.“
Skleněné gely lze vyrábět z různých polymerů a iontových kapalin. Dají se tvarovat odléváním do forem nebo 3D tiskem. K jejich výhodám lze počítat i fakt, že nevysychají. Podle Michaela Dickeyho je výroba jednoduchá a skleněné gely tak jistě najdou široké využití v praxi. Mohou třeba nahradit některé plasty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist