Covidová pandemie obrátila naše životy naruby a vnesla revoluci do kancelářské práce. Mnohé profese, například lidé pracující v oboru informačních technologií, marketingu nebo finančnictví, přešly plně na práci z domova a rychle si na ni zvykly. Zatímco před pandemií byl home office spíš výjimečnou záležitostí, během ní se stal pravidlem.

Mnozí zaměstnavatelé nevidí práci z domova rádi a prosazují návrat k předcovidovým poměrům. Mají k tomu své důvody. Výzkumy z nedávné doby prokázaly, že když se lidé nepotkávají na pracovišti, upadá spolupráce v rámci firmy a rodí se méně  nových průlomových myšlenekPrůzkum ve 34 zemích světa odhalil, že v roce 2023 si zhruba dvě třetiny zaměstnanců plnily všechny povinnosti přímo na pracovišti, ale asi čtvrtina odpracovala část úvazku z domova a osm procent bylo plně na home officu.

Jako kompromis se jeví hybridní pracovní režim, kdy zaměstnanci část týdne docházejí na pracoviště a zbytek jsou na home officu. Jeho efektivitu nyní prověřili ekonomové Nicholas Bloom ze Stanfordovy univerzity a Ruobing Han z univerzity v čínském Šen-čenu ve spolupráci s Jamesem Liangen z internetového cestovního portálu Trip.com

Autoři studie, jejíž výsledky zveřejnil vědecký časopis Nature, rozdělili 1600 zaměstnanců Trip.com do dvou skupin. Jedna si po dobu šesti měsíců odsloužila plný pracovní týden v kanceláři, druhá pracovala v hybridním režimu a dva dny v týdnu si plnila povinnosti na dálku z domova. Hybridní režim nesnížil výkon zaměstnanců. Ti byli navíc spokojenější a méně často podávali výpověď. To představuje pro firmu nezanedbatelný přínos, protože do zácviku nového zaměstnance musí investovat kolem 20 tisíc dolarů. Výpovědí ubylo hlavně u lidí dojíždějících do zaměstnání na velkou vzdálenost a u žen. Hybridní režim naopak nesedl manažerům, kteří v přímém kontaktu s podřízenými snáze koordinují práci svých týmů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist