Keto diety jsou populární mezi celebritami i vrcholovými sportovci. Jejich základem je omezená spotřeba cukrů, která nutí organismus sáhnout do tukových rezerv. Játra přitom neprodukují krevní cukr glukózu rozkladem složitějších sacharidů, ale metabolizují tuky na ketony. Nejde o žhavou novinku. Dietu už ve 20. letech minulého století vyvinuli lékaři z americké Mayo Clinic pro děti postižené epilepsií. Lidé při ní konzumují 70 až 80 procent energie ve formě tuků a jen 5 až 10 procent nároků na energii kryjí cukry. Typické jiné diety na Západě obsahují obvykle  kolem 35 procent tuků a 45 procent cukrů. I když se keto dieta těší velké popularitě, lékaři varují, že nemusí na lidský organismus působit příznivě.

Nové poznatky o možných škodách napáchaných keto dietami přináší studie týmu vedeného Davidem Giusem z University of Texas v americkém San Antoniu. Její výsledky zveřejnil vědecký časopis Science Advances. Giusův tým držel na keto dietě laboratorní myši po dobu tří týdnů a sledoval stav jejich srdce, ledvin, jater a mozku. 

Vědci zjistili, že v organismu zvířat stoupá produkce bílkoviny p53. Ta za normálních okolností kontroluje stav buněk a vyřazuje z činnosti ty, které jsou poškozené a ohrožují organismus například zhoubným nádorovým bujením. Při zvýšené produkci se ochrana proti rakovině neposiluje. Nadbytek bílkoviny p53 uvádí velká množství buněk do stavu senescence, kdy se zastaví mnohé základní životní aktivity. Vzniká tak početná armáda „buněčných zombie“. V organismu už tyto buňky jen tak vegetují a představují pro něj značnou zátěž. Imunitní systém je obvykle likviduje, ale pokud se mu to nedaří, nabývá senescence buněk na rozsahu. Výkonnost tkání a orgánů klesá, což se projevuje nástupem civilizačních chorob a rozvojem neduhů stáří. 

Gius a spol. naštěstí zjistili, že když se myši vrátí k normální dietě, buněk v senescenci jim v orgánech opět ubude. Autoři studie připouštějí, že u lidí můžou keto diety účinkovat jinak a všechny nepůsobí stejně. 

„Neříkáme, že jsou to špatné diety, ale doporučujeme je čas od času přerušit,“ vysvětluje Gius.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist