Koncertem jihoafrického klavíristy, skladatele a producenta Nduduza Makhathiniho, který pochází z národa Zulu, začíná poslední lednový večer JazzFestBrno. „Myslím, že 23. ročník je žánrově ještě pestřejší než ty přecházející. Na jednom pólu šedesátník Béla Fleck, banjista s jazzovou historií, ale srdcem v bluegrassu, na druhém dvacátnice Samara Joy, která v tvorbě navazuje na to nejlepší z dějin jazzového zpěvu – Ellu Fitzgerald, Sarah Vaughan,“ vysvětluje pro HN umělecký ředitel Vilém Spilka.

„Letos navíc klademe větší důraz na klubovou linku, protože jazz z klubů vzešel a neměl by je opouštět. V intimním klubovém prostředí můžete v Brně vidět vedle Nduduza Makhathiniho i muzikanty Emmeta Cohena nebo Keyona Harrolda, kteří běžně vyprodávají mnohem větší sály.“

V rámci osmnácti koncertů vystoupí také třeba Stingův trumpetista Chris Botti, americká kapela Snarky Puppy, která vlastní pět Grammy, nebo mladá islandská zpěvačka Laufey. Navíc členové Snarky Puppy – Bill Laurance a Michael League – přivezou i vlastní akustický projekt. „Já osobně se těším hlavně na zpěvačku Gretchen Parlato, která vystoupí v duu s Lionelem Louekem, beninským kytaristou, který je pro mě definicí unikátnosti. Druhý takový muzikant na světě není,“ říká Spilka a přiznává, že i po více než dvaceti letech jej díky festivalu neopustila láska k hudbě. „Vidím, jakou má sílu, hlavně u lidí, kteří jsou v raném stadiu okouzlení. A navíc mi to dodává inspiraci pro mou vlastní tvorbu.“

JazzFestBrno (23. ročník)

FESTIVAL, od 31. 1. do 2. 6. na různých brněnských scénách a v Clubu Life (Cabaret des Péchés) 

kultura, Nduduzo Makhathini
Nduduzo Makhathini
Foto: Hugh Mdlalose

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.