Na „první pražský mrakodrap“ přejmenovali v roce 1929 novináři rozsáhlý funkcionalistický palác, který přerostl střechy všech okolních domů a stal se sídlem České zemské hasičské jednoty. Ve stejném roce byl otevřen také Palác Maceška. Jméno dostal po velkouzenáři Emanuelovi Maceškovi, který v něm vyráběl své vyhlášené produkty, ale také zde zřídil kavárnu s vinárnou a kino Biograf Maceška s 930 sedadly. Disponovalo šestnáctičlenným orchestrem doprovázejícím němé filmy i zcela moderním zvukovým zařízením. Vůbec největší československé kino však tehdy hrálo v Paláci Flora, který vyprojektoval Alois Krofta a vstupní prostory vyzdobil sochami muže a ženy držícími svitky filmu.

Od paláce k paláci a od příběhu k příběhu je naplánována literární výprava po pražských Vinohradech a leckdo možná bude mít potíže s orientací. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, který Jože Plečnik pojal jako podobenství o Noemově arše, snad najde každý, ale třeba dům, který projektoval Jan Kotěra jako sídlo nakladatelství Jana Laichtera? A kde asi tak stojí četnické kasárny, v nichž vybudoval proslulý scénograf Josef Svoboda dílny na výrobu dekorací pro Národní divadlo, či kde se nachází Knihovna Antonína Švehly? Mimochodem, byla to budova studentské koleje, která též nese jméno prvorepublikového premiéra, kde gestapo v roce 1939 pozatýkalo účastníky pohřbu Jana Opletala.

Místa známá, proslulá i zapomenutá mapuje letošní Noc literatury. Česká centra ji pořádají na pražských Vinohradech a série veřejných čtení nabízí zajímavou konfrontaci: myšlení současných autorů versus stoletý genius loci. Bude to možná i dramatická noc. 

Noc literatury

FESTIVAL, 20. září v Praze (od 18. do 23. hodiny) a ve více než 80 dalších městech ČR

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.