Vive la France / Inside 23

DESIGN, České centrum Paříž, do 1. října

Ateliér designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM, který 15 let vedla Liběna Rochová, představuje v prostorách Českého centra v Paříži projekt Vive La France. Mladí čeští tvůrci se inspirovali francouzskou kulturou, historií nebo osobnostmi, které jsou či byly pro tuto zemi významné. Celkem 15 vystavených modelů doplňuje prezentaci našich designérů na letošní přehlídce Paris Design Week + Maison & Objet a zároveň je poctou jejich učitelce. Nechybí tedy ukázky z kolekce Inside 23 od Liběny Rochové.

Voda Moře Oceány

FILM, Hluboká nad Vltavou, do 17. září

Světoznámý dokumentarista Bertrand Loyer, akvanaut Pavel Gross, žraločí muž André Hartman (jako první člověk na světě se potápěl bez ochrany k velkým bílým žralokům), hydrogeolog Zbyněk Hrkal, mořeplavec Richard Konkolský či cestovatel Tomáš Vaňourek se potkávají tento týden v Hluboké nad Vltavou a v Českých Budějovicích při 20. ročníku mezinárodního filmového festivalu dokumentárních snímků. Přehlídka,  která má podtitul „Voda a civilizace“, představí na 40 filmů. Zaměřuje se také na udržitelnost.

Za slovy

VÝSTAVA, Dox Praha, od 14. září do 11. února

Názor, že „malba je němá poezie a poezie je mluvící obraz“, možná nejpřesněji vystihuje odvěký vztah a interakci mezi literaturou a výtvarným uměním. Hranicemi, prostředky, možnostmi a limity obou uměleckých žánrů se zabývala už řada myslitelů i umělců v minulosti a tento dialog pokračuje do současnosti. Nejnovější výstava v Doxu dokumentuje na dílech vizuálních umělců, že setkání umění a literatury nás může zavést i ve 21. století do nečekaných prostor, krajin, dimenzí. 

Garden of Epikuros, 2019
Repro: Radka Bodzewicz – Garden of Epikuros, 2019

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist