Na první pohled by člověk, který zrovna stojí na návsi ve středočeských Dymokurech, ani nepoznal, že se poblíž rozkládá rozhlehlý zámek rodu Czerninů. Je totiž v obležení několika nepříliš vzhledných průmyslových budov a komínů, které dodnes slouží jako připomínka komunistického hospodaření v původních zámeckých zahradách.

U brány nás vyzvedává přímo Polyxena Czerninová. Po vzniku Československa se šlechtické tituly sice zrušily, lidé ji nicméně oslovují „paní hraběnko“. Neposlala služebné, protože žádné nemá. O zámek ze 14. století, kolem nějž pobíhají slepice, se stará jen se svým synem Tomášem, místopředsedou TOP 09 a Senátu. Žijí v něm teprve od revoluce, kdy ho stát její rodině vrátil. Zášť vůči komunistickému režimu, který šlechticům zkonfiskoval většinu majetku, ale necítí. „Byli jsme od rodičů vedení k tomu, abychom si moc nestěžovali a všechno brali tak, jak to je,“ říká.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.