Když teenagery zachvátí panika či úzkost, obvykle není žádný psycholog hned po ruce, mobil ale ano. Na to vsadila Veronika Kamenská. Její aplikaci Nepanikař!, která chce pomáhat zvládat duševní nepohodu, doporučuje Národní ústav duševního zdraví, krizové linky i psychiatři.

Po těžkém infarktu otce se u Kamenské objevila posttraumatická stresová porucha, která odstartovala řadu problémů. Nechtěla s nimi zatěžovat rodiče, protože věděla, že řeší hlavně otcovo zdraví. Svěřila se školnímu psychologovi, ten ale na ni měl jen málo času. Její nesnáze vygradovaly v pokus o sebevraždu. Skončila v nemocnici a až tam se jí dostalo pomoci. To jí bylo sedmnáct. O dva roky později začala se spolužákem z brněnského VUT Tomášem Chlubnou pracovat na aplikaci, která měla pomáhat dětem v krizových situacích. „Můj první prototyp vznikl v PowerPointu. Tomáš se na něj koukl a zkusil nakódovat první verzi, abychom měli něco konkrétního, s čím za odborníky přijít,“ popisuje Kamenská. Psychiatři, psychologové i psychoterapeuti jim pak pomohli aplikaci dotáhnout.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.