V dobách, kdy území Česka bylo zcela zatopené, Austrálie se ještě neutrhla od Antarktidy a Indie teprve plula k Asii, existoval ostrovní kontinent Laramidie. Území rozkládající se dnes v oblasti severoamerického kontinentu bylo rajskou zahradou plnou bujné vegetace a rozmanitých druhů dinosaurů. Celému ekosystému vládl Tyrannosaurus rex, nejrozšířenější a nejmohutnější predátor své doby.

A možná také jeden z nejchytřejších, jak tvrdí studie publikovaná v Journal of Comparative Neurology. Její autorka Suzan Herculano-Houzelová přináší odvážnou hypotézu, že tyranosauři i další draví teropodi mohli mít mozky se stejnou hustotou nervových buněk, tedy neuronů, jakou mají někteří dnešní primáti. Jde tak o další indicii, že minimálně někteří dinosauři mohli být překvapivě inteligentní, dokonce natolik, že by mohli i využívat nástroje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.