Věta z titulku na první pohled nedává smysl. Stejně jako genom nově popsaného prvoka, kterého našli čeští vědci a studii o něm zveřejnili v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature. Genetická informace všech organismů je uložena v molekulách DNA, jejichž jednotlivé úseky označujeme jako geny a jejichž soubor se pak nazývá genom. Gen si tak lze představit jako větu, která obsahuje jednu informaci a začíná velkým písmenem a končí tečkou. Soubor vět (genů) pak tvoří celý příběh (genom organismu). Pokud ale text obsahuje tečky navíc, stává se pro čtenáře nesrozumitelným.

Právě takové evolučně unikátní zmatení jazyků objevili vědci u prvoka nalezeného v ploštici z Českého ráje. Nový genetický jazyk, kterému nikdo jiný nerozumí, prvokovi přináší výhody: například odolnost proti virům, které ho kvůli nesrozumitelnosti jeho kódu neumí napadnout a rozmnožit se v něm. Prvok sám má ovšem překladač – klíč ke genetické šifře, který umí místo teček znovu správně zařadit vynechaná písmena E a V a rozpoznat skutečné konce vět.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.