Na nože: Glass Onion (Glass Onion: A Knives Out Mystery, USA 2022)

od 23. 12. na Netflixu

Americký režisér a scenárista Rian Johnson miluje populární žánry. A svou lásku projevuje tak, že jim provádí různé naschvály. V podrazácké komedii Bratři Bloomovi, s níž v roce 2008 v Hollywoodu debutoval, podváděl diváky s podobnou vervou, s jakou tu hrdinové podváděli sebe navzájem. Ve sci-fi snímku Looper skákal Bruce Willis v čase tak nepředvídatelně, že se svět blízké budoucnosti spíše rozpadal, než aby před očima publika vznikal. A dokonce i ve svém příspěvku do nejslavnější sci-fi ságy jménem Star Wars: Poslední z Jediů si režisér dovolil převracet naruby některé tradiční zvyklosti – k pobavení mnohých a nelibosti především té rigidnější části fanoušků Hvězdných válek, jimž někdo sáhl na svátost. A pak natočil detektivku jako od Agathy Christie.

Nepřekvapí proto, že i snímek Na nože z roku 2019 na své publikum neustále pomrkával a pohrával si s pravidly příběhů, v nichž geniální vyšetřovatelé odhalují zločin. Daniel Craig s gustem sehrál variaci na Hercula Poirota, byť místy divák váhal, zda nesleduje spíše nekňubu podobného zmatenému inspektorovi Colombovi. Snímek mísil aktuální sociální témata se satirou na tupé zbohatlíky a hned několikrát změnil směr i tón vyprávění.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.