Americká firma Biogen a její japonský partner Eisai nedávno oznámili výsledky klinických testů léku Lecanemab proti Alzheimerově chorobě. V tiskové zprávě obě farmaceutické společnosti konstatují, že lék na bázi protilátek zpomaluje pokles duševních funkcí pacientů o dvacet sedm procent. Burza na to zareagovala razantním vzestupem ceny akcií Eisaie i Biogenu. Odborníci z oboru farmacie ale nabádají k opatrnosti. Vědecký časopis Science upozornil na druhý případ úmrtí mezi dobrovolníky, kteří v rámci testů užívali Lecanemab po dobu půldruhého roku. Pětašedesátiletá žena zemřela na masivní krvácení do mozku a experti vidí příčinu v nežádoucích vedlejších účincích.

Lecanemab se velmi podobá léku Aduhelm, který byl sice vloni ve Spojených státech schválen pro léčbu Alzheimerovy choroby, jeho přínosy ale mnozí zpochybňují. Užívání Aduhelmu provázely podobné nežádoucí vedlejší účinky, jaké stály v pozadí úmrtí pacientů léčených Lecanemabem. I proto žádost o schválení Aduhelmu pro Evropu nejprve Evropská léková agentura zamítla pro nedostatečně prokázanou bezpečnost. Biogen měl žádost doplnit, ale raději ji nakonec v dubnu tohoto roku stáhl.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.