Na vedlejší úvazek k režírování filmů by si Steven Spielberg mohl přivydělávat jako motivační řečník. Když ho před devíti lety pozvala jako hosta slavnostního večera nezisková vzdělávací organizace Akademie úspěchu, svým improvizovaným, zhruba dvanáctiminutovým vystoupením hosty uhranul. Povyprávěl jim o tom, jak se coby malý kluk dostal ke své profesi, a předestřel i jednoduchý model, jak dosáhnout úspěchu: oživit své sny. Že to ale přece jen není až tak jednoduché, nyní vypráví řečí, kterou ovládá nejlíp – filmem nazvaným Fabelmanovi, jenž přiznaně zrcadlí jeho vlastní osudy.

Svůj proslov pro Academy of Achievement přednesl tehdy šestašedesátiletý muž s úsměvem. Ve skutečnosti však bylo dětství a dospívání v jeho životě obdobím traumatickým. Zřídkakdy o tom sám hovořil, jestli vůbec. Do psané autobiografie se nepustil, jedna jím neautorizovaná však vznikla. Molly Haskellová v ní z různých zdrojů poskládala pozoruhodné dílo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.