Nikotin snižuje v mozku žen produkci pohlavních hormonů estrogenů. K tomuto závěru došel tým neurologů vedený Erikou Comascovou z univerzity ve švédské Uppsale. O výsledcích výzkumu sama referovala na nedávno konané vídeňské konferenci European College of Neuropsychopharmacology.

Vědci z Uppsaly vstříkli deseti dobrovolnicím do nosu dávku nikotinu odpovídající jedné cigaretě a zároveň jim píchli do žíly radioaktivně značenou látku, která se váže na enzym zodpovědný za syntézu hormonů estrogenů. Cestu této látky mozkem pak sledovali pomocí moderních zobrazovacích metod, jako je funkční magnetická rezonance a pozitronová emisní tomografie. Získali tak přehled o množství enzymu produkujícího estrogenní hormony a o tom, kde se enzym v mozku nachází.

Radioaktivní stopa vedla do části mozku známé jako hypotalamus. Ten řídí celou řadu základních životních funkcí, například příjem potravy, tělesnou teplotu nebo rozmnožování. V hypotalamu se za normálních okolností nachází velké množství enzymu produkujícího estrogeny a také je tam spousta vazebných míst, jejichž prostřednictvím působí nikotin na lidský mozek. Nikotin se vázal na enzym a bránil mu v produkci hormonů. Hladiny estrogenu v mozku dobrovolnic proto povážlivě poklesly.

Comascová upozornila, že výsledky experimentu bude třeba potvrdit na větším souboru dobrovolníků. Už teď je ale přesvědčena, že silnější závislost žen na kouření má souvislost s dopady nikotinu na produkci hormonů.

Zároveň se otevírá otázka, nakolik může tento zásah nikotinu do produkce hormonů poznamenat plodnost žen. V západním světě se podíl párů, které mají problémy při početí dítěte, pohybuje mezi patnácti a dvaceti procenty. V řadě případů není příčina těchto potíží jasná. Jedním z faktorů narušujících plodnost může být i kouření. Jestli a jak ovlivňuje nikotin hormonální rovnováhu také u mužů, zůstává podle Eriky Comascové nejasné.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist