Před třemi lety se bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva díval na svět skrz vězeňské okénko a měl před sebou ještě dlouhá léta za mřížemi. Teď je vše jinak. Nejvyšší soud Lulu, odsouzeného za korupci, očistil a nyní šestasedmdesátiletý muž prožívá spektakulární politický comeback.

Lula vyhrál nedělní první kolo prezidentských voleb. Dostal přes 48 procent hlasů, stávající prezident Jair Bolsonaro zhruba 43 procent. Rozhodne tak druhé kolo, které bude 30. října. Krajně pravicový Bolsonaro se na Lulu v posledních měsících a týdnech pozvolna dotahoval. Původně se očekávalo, že Lula první kolo vyhraje rozdílem nejméně 10 procentních bodů. Bolsonaro v kampani zpochybňoval nejen průzkumy, ale i volební systém. Opakovaně tvrdil, že volby budou „zfalšované“. A po vzoru svého politického mentora – amerického exprezidenta Donalda Trumpa – hrozí, že jejich výsledek neuzná.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.