Antropolog Adam van Casteren z britské Manchesterské univerzity jednou při obědě pozoroval svého kolegu, který žvýkal (a žvýkal a žvýkal) salát. A zaujalo ho, o kolik více energie se investuje do konzumace salátu ve srovnání s vařeným jídlem. Jako správný vědec se to rozhodl se svými kolegy prozkoumat. Do laboratoře si pozvali jednadvacet dobrovolníků, kteří po dobu patnácti minut žvýkali měkčí či tužší žvýkačku bez chuti a kalorií. „Tímto způsobem jsme minimalizovali vliv trávicího systému, který se aktivuje při žvýkání jídla. Chtěli jsme měřit energetickou náročnost samotného žvýkání,“ vysvětloval Adam van Casteren pro New Scientist.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









