Antropolog Adam van Casteren z britské Manchesterské univerzity jednou při obědě pozoroval svého kolegu, který žvýkal (a žvýkal a žvýkal) salát. A zaujalo ho, o kolik více energie se investuje do konzumace salátu ve srovnání s vařeným jídlem. Jako správný vědec se to rozhodl se svými kolegy prozkoumat. Do laboratoře si pozvali jednadvacet dobrovolníků, kteří po dobu patnácti minut žvýkali měkčí či tužší žvýkačku bez chuti a kalorií. „Tímto způsobem jsme minimalizovali vliv trávicího systému, který se aktivuje při žvýkání jídla. Chtěli jsme měřit energetickou náročnost samotného žvýkání,“ vysvětloval Adam van Casteren pro New Scientist.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se