Drobnosti ztrácíme mnohem snáze než objemné věci. Neplatí to jen o náušnicích nebo klíčích, ale bohužel také o chromozomech. V jádru lidské buňky se jich nachází třiadvacet párů. Jeden z nich určuje pohlaví. Ženy nesou ve svých buňkách dvojici chromozomů X. Muži jsou vybaveni chromozomem X a podstatně menším, zhruba třetinovým chromozomem Y. Zatímco chromozom X nese kolem devíti stovek genů, na mužském chromozomu Y se jich nachází jen jednasedmdesát. Přesto teď mužskou populaci trápí mnohem více než ten „společný“.

S narůstajícím věkem začínají dělící se buňky chromozom Y ztrácet. Tento genetický defekt postihuje asi jednu pětinu šedesátníků. Po sedmdesátce už se ztráta chromozomu Y týká čtyřiceti procent mužů a mezi devadesátiletými ztrácí chromozom Y bezmála šedesát procent takových „kmetů“. Pokud se toho věku dožijí, což jiným právě ztráta chromozomu Y nedovolí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.