Euro se v posledních dnech dostávalo do titulků zpravodajství hlavně kvůli tomu, že na krátkou dobu mělo menší hodnotu než americký dolar. To je symbol, protože podobně slabá byla společná evropská měna naposledy před dvaceti roky. Vývoj kurzu samozřejmě odráží spoustu faktorů od růstu ekonomiky (v USA je vyšší) přes inflační tlaky a odhodlání centrální banky bojovat s nimi zvyšováním sazeb (jestřábi v americkém Fedu jsou nyní podstatně silnější než v Evropské centrální bance) až po geopolitická rizika. A ta jsou pro euro vzhledem k blízkosti Evropy k ukrajinskému bojišti a s ohledem na léta budovanou závislost řady zemí na surovinách dodávaných ruským agresorem nevyhnutelně přítěží.

Samotné kolísání kurzu ani dočasná oslabení existenci eura neohrožují. Co by se ale měně, která není na světě ještě ani čtvrtstoletí, mohlo stát osudným, je bankrot některého z velkých států eurozóny způsobený ztrátou důvěry investorů. Toto nebezpečí bylo v roce 2012 přímo hmatatelné. Odvrátit jej dokázal tehdy ještě celkem neokoukaný šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Šlo o takový zlom, že ho německá Bundesbanka řadí mezi nejdůležitější okamžiky v historii společné měny. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.