Chobotnice obecná patří k Einsteinům zvířecí říše. Předurčuje ji k tomu objemný mozek prstencovitého tvaru tvořený třemi sty miliony neuronů. Příroda ho vybavila řadou unikátních vlastností. Jednu z nich objevil tým genetiků vedený Remem Sangesem z neapolské Stazione Zoologica Anton Dohrn. V dědičné informaci chobotnice jeho členové narazili na „skákající gen“ LINE. Velmi podobný se vyskytuje ve stovkách kopií také v genomu člověka.

Skákající geny neboli transpozony mají schopnost vytvářet své vlastní kopie a zabudovat je pak do dědičné informace na novém místě. Výsledek aktivity transpozonů vypadá, jako kdyby gen přeskočil v DNA jinam. V průběhu evoluce se v lidské DNA nahromadilo prostřednictvím „přeskoků“ tolik transpozonů, že v ní zabírají plných pětačtyřicet procent.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.