Román Čelisti amerického spisovatele Petera Benchleyho, a především jeho filmová adaptace režírovaná Stevenem Spielbergem vykreslily žraloka lidožravého, také nazývaného bílý, jako krvežíznivou stvůru dokonale uzpůsobenou k zabíjení. Na člověka přitom tento druh žraloka útočí jen vzácně. Paryba s velkou tlamou plnou zubů, která se běžně pohybuje rychlostí pětadvacet kilometrů v hodině, ovšem zaslouženě vzbuzuje respekt. Samci nebývají delší než čtyři metry, samice dorůstají délky až šest metrů a hmotnosti dvou tun. Jak ale dokazuje výzkum vědců pod vedením britské ichtyoložky Alison Townerové působící na Rhodesově univerzitě v jihoafrické Makhandě, tito žraloci mají v přírodě velmi zdatného protivníka, kterému raději zcela vyklidí pole. Dokazuje to vývoj situace v okolí západokapského města Gansbaai, které bylo Mekkou nadšenců toužících spatřit žraloka lidožravého na vlastní oči.

Poslední dobou odjíždějí turisté z tohoto jihoafrického rybářského města zklamaní – obávané predátory ani nezahlédnou. Ze záznamů vědců, kteří zkoumají zdejší žraloky lidožravé už patnáct roků, vyplývá, že ještě před pár lety se ve studované oblasti běžně pohybovalo najednou i deset jedinců. V posledních pěti letech se ale opakovaně stává, že vědci ve stejných lokalitách nezaznamenají výskyt ani jednoho, a to po dlouhé týdny i měsíce. Přitom ještě mezi lety 2007 a 2017 byla nepřítomnost žraloků u města Gansbaai naprosto výjimečnou událostí. V roce 2007 zmizeli na týden a v roce 2016 se vytratili na tři týdny.

Žralok bílý nebo lidožravý?

Pokud jde o zoologické nebo botanické názvy, mají svá pravidla a vědci se řídí databází Biolib, kterou dávají dohromady profesionálové. Tam se jako platný primární zoologický název pro žraloka Carcharodon carcharias stále uvádí žralok lidožravý. Jméno žralok bílý je uváděno jako vedlejší. Žralok bílý je svým způsobem anglicismus, odvozený od anglického great white shark. I vědci si jsou však vědomi toho, že termín lidožravý vzbuzuje mylný dojem, že se tento žralok neživí ničím jiným než lidským masem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se