Jihoamerický listonos žábožravý patří do širšího příbuzenstva našich netopýrů. Jméno mu dal plochý výrůstek na čenichu a pestrý jídelníček, v němž nechybí ani žáby či ještěrky. Překvapivě dobrou dlouhodobou paměť těchto živočichů nyní odhalil tým bioložky May Dixonové z panamského Smithsonian Tropical Research Institute ve studii publikované vědeckým časopisem Current Biology.

Lovící listonos bedlivě naslouchá. Kořist, vedle žab například kobylky, se mu prozrazuje typickými zvuky. A listonos si dobře pamatuje i hlasové projevy jedovatých druhů, třeba ropuchy ušaté, a vyhýbá se jim. Dlouhodobá paměť mu tedy přijde vhod. Potřebuje však i zapomínat. Přemíra starších informací mu ztěžuje vybavování si čerstvějších vzpomínek a komplikuje mu rozhodování.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.