Kde se Rusko zastaví? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má jasno. „Jakmile tahle bestie začne žrát, chce víc, víc a víc,“ varoval Západ už před měsícem v rozhovoru pro americkou televizi ABC News. „Teď jsme to my, na vás přijde řada hned po nás.“ Co v Moskvě plánují, s jistotou vědět nemůžeme – ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi do hlavy nevidíme. Zelenskyj tvrdí, že Putin má jasně vypracovaný plán útoku na některou ze zemí Severoatlantické aliance a chce ho provést, jakmile k tomu bude mít příležitost. Zatím se zdá, že ukrajinský prezident přehání, je tu ale jiná, širší otázka: máme se bát víc než v době studené války, kdy Západ soupeřil se Sovětským svazem a blokem jím ovládaných národů, tedy i Čechů? Je současná hluboká krize vztahů mezi Ruskem a Západem, kam dnes, naštěstí, patříme i my, nebezpečnější, než byla studená válka?

Přední americká historička Mary Sarotteová, odbornice na období po konci studené války, si myslí, že ano. „Slýcháme, že pokud by mezi Západem a Ruskem došlo k nové studené válce, bylo by to tragické. Jenže výrazem toho, v jak temných časech nyní žijeme, je fakt, že tato představa je mylná. Vznik nové studené války by ve skutečnosti byl ještě snesitelným vyústěním situace,“ napsala Sarotteová v nedávno vydané knize Před pádem a po něm: Světová politika a konec studené války. S tímto tvrzením přitom přišla ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, tedy dříve, než Putin prokázal, že je schopen o agresi nejen mluvit, ale také ji provést.

HN proto oslovily špičkové odborníky na dějiny studené války s otázkou, jestli nám opravdu nyní hrozí větší nebezpečí než v době studené války, kdy dvě supervelmoci, Spojené státy a Sovětský svaz, soupeřily o dominanci nad světem. A zeptaly se jich také, jestli je namístě teze, že pokud by naše budoucí vztahy s Ruskem měly podobu nějakého permanentního napětí, které ale nepřeroste v přímý válečný střet, byl by to ještě přijatelný výsledek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.