Krátce poté, co se Vladimir Putin stal před více než 20 lety ruským prezidentem, přišel se zajímavým nápadem: Rusko by mohlo vstoupit do NATO, řekl tehdejšímu americkému prezidentovi Billu Clintonovi. „Vznikl by jeden prostor obranné bezpečnosti,“ prohlásil Putin. Američané nápad hned nezavrhli, začali o něm přemýšlet. Ale nakonec vyšuměl do ztracena.
Západ a Sovětský svaz a po jeho rozpadu Rusko si po skončení studené války slibovaly přátelství a spolupráci. Už žádné soupeření, které opakovaně hrozilo přerůst ve zničující válečný konflikt. „Je možné, aby vznikl nový světový řád, nová éra, v níž bude hrozba strachu menší a úsilí o mír bude mít větší naději na úspěch. Éra, v níž národy na východě a na západě, na severu a jihu světa budou moci prosperovat a žít v harmonii,“ prohlásil americký prezident George Bush starší v září 1990. Dnes to zní mimořádně naivně, ale tehdy šlo o věty, kterým věřily stovky milionů lidí. Fakt, že Putin mohl vůbec nadhodit myšlenku ruského členství v NATO, ostatně svědčí o tom, že v jisté době Západ a Rusko nebyly nepřáteli. Proč se to pokazilo? A kdo je hlavním viníkem?
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.