Za ideálních podmínek, a pokud se vše podaří, bychom si za pár let mohli v obchodech koupit nové baterie, jejichž části vyvíjejí vědci pod vedením fyzikálního chemika Michala Otyepka z Českého institutu výzkumu a pokročilých materiálů – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.
Podařilo se jim vyrobit nový nanomateriál pro výrobu lithium‑sirných baterií, které by v daném objemu uskladnily násobně větší množství energie, byly stabilní, levné, šetrné k životnímu prostředí a měly dlouhou životnost. „Vyvinuli jsme nový materiál: modifikaci grafenu pro výrobu elektrod v bateriích,“ říká sedmačtyřicetiletý Otyepka, jenž se výzkumu takzvaných 2D materiálů na bázi grafenu věnuje již více než deset let. „Grafen je supertenká forma uhlíku, která má unikátní vlastnosti – je velmi odolná, pružná a lehká,“ popisuje. Díky tomu se již dnes používá v mnoha průmyslových a technologických odvětvích, například v elektronice jako vodič, ale i jako výztuha materiálů pro výrobu tenisových raket a helem nebo například odolných skel chytrých telefonů. A stále se objevují nové aplikace.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.