Francouzská policie v úterý zatkla osm bývalých vedoucích pracovníků společnosti Spanghero. Učinila tak v rámci vyšetřování celoevropského skandálu. Ten počátkem roku vyvolalo zjištění, že v řadě hotových jídel prodávaných na evropském trhu bylo místo hovězího maso koňské. Podle agentury AFP justice podezřívá zadržené z podvodu, padělání a lhaní.

Aféra s koňským masem začala v Irsku, kde místní inspektoři objevili koňské maso v hamburgerech a lasagních deklarovaných jako výrobek z hovězího masa. Zjištění bylo natolik překvapivé, že irské úřady testy několikrát zopakovaly, než se rozhodly se svým zjištěním jít na veřejnost. Poté se skandál velmi rychle rozšířil i do Velké Británie, odkud část falšovaných výrobků pocházela, a pak dále na kontinent. Aféra zasáhla většinu evropských zemí včetně Česka. Skandál poškodil pověst potravinářského průmyslu, řadě výrobců hotových jídel kvůli poklesu zájmu spotřebitelů výrazně klesly tržby.

Paříž se při vyšetřování případu zaměřila na francouzskou společnost Spanghero, která byla dodavatelem koňského masa do lasagní prodávaných jako pokrm z hovězího masa, ty pak byly dodávány několika nadnárodním značkám. Ministr francouzské vlády už v únoru prohlásil, že firma mohla vědět, že nedodává hovězí, ale koňské maso. Proti tomu se ale vedení Spanghera ihned ohradilo. 

Společnost Spanghero, která byla významným ekonomickým subjektem v jihozápadní Francii, začala po skandálu ztrácet klienty a v červnu zanikla. Její provozy a podnikání převzali podle AFP noví majitelé pod názvem La Lauragaise.