Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika dnes obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na svém trhu. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna už veterináři odebrali vzorky s cílem potvrdit, či vyvrátit tuto informaci.

Jde o výrobek Lasagne Bolognese od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku 15 000 balení tohoto výrobku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco. Veterináři pozastavili uvádění výrobků do oběhu v krajích Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském a v kraji Vysočina.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, nepřiznaná záměna za hovězí je ale hodnocena jako podvod.

Ten už narostl natolik, že byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po jeho ukončení evropský komisař pro zdraví Tonio Borg vyzval všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.

Podle Josefa Dubna se koně v Česku běžně porážejí, i když jen v malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně než o rok dříve.