Proč se maso na pánvičce občas spíš dusí, než peče? Může to být tím, že nejde o maso, ale o masný polotovar. Stačí projít chladničkami supermarketu a otočit pár vakuově balených vepřových plátků nebo krkoviček a pročíst si etiketu. Z ní se zákazník snadno dozví, že nabízený výrobek obsahuje kromě masa jedno, 15 nebo 30 procent přidaných látek v podobě vody, soli, fosfátů, koření nebo konzervantů.

Když se technologie nastřikování masa využívá střídmě, může to být dokonce i ku prospěchu věci. Tlak na ceny ze strany řetězců, které chtějí svým zákazníkům nabízet výrobky za nízké ceny, tomu ale nenahrává. A legislativa obsah masa v mase (pardon, v masném polotovaru) do detailů neřeší. A proč by také měla, když je vše do podrobností popsáno na etiketě? Je na zákazníkovi, jestli mu to stojí za to, aby otočil balíček a přečetl si, co vlastně kupuje. Co se tam dočte?

Čerstvé maso, nebo polotovar?

Hranice mezi masem a masným polotovarem je v zákoně jasně a jednoduše stanovena. O čerstvé, případně výsekové maso se jedná, pokud k původní surovině nebylo nic dalšího přidáno. Čerstvé maso je podle zákona „maso balené vakuově nebo v ochranné atmosféře, k jehož uchování nebylo použito jiného ošetření než chlazení nebo zmrazení“. Jazykově to sice není příliš přesné, i mražený výrobek ale může být zcela podle zákona označen jako čerstvý.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.