Měli rádi sladkosti, ale teď je nemohou ani vidět. Pochutnávali si na kořeněných jídlech, ale ta jim nyní přijdou odporná. Milovali maso, ale už ho skoro nejedí, protože jim na jazyku hořkne. To je jen malá ukázka změn chutí, jaké popisují někteří lidé užívající léky souhrnně označované jako agonisté GLP-1 receptoru. Účinnou látkou bývá semaglutid nebo tirzepatid. Známé jsou pod obchodními názvy Ozempic, Wegovy či Zepbound.

Původně byly vyvinuty k léčbě cukrovky druhého typu, protože zvyšují množství uvolněného inzulinu. Brzy se ale ukázalo, že zároveň potlačují chuť k jídlu a obézním pacientům pomohou za rok ke shození až pětiny tělesné hmotnosti. Ozempic a spol. se rázem proměnily v hity farmaceutického trhu. Ve Spojených státech tyto léky užíval po nějakou dobu každý osmý dospělý a pro 40 procent bylo hlavním motivem hubnutí. Postupem času se začaly projevovat i další pozitivní účinky, například snížené riziko vážných kardiovaskulárních chorob, onemocnění ledvin a mnoha dalších zdravotních komplikací. V poslední době výsledky studií signalizují, že léky jako semaglutid či tirzepatid ulevují lidem také od závislosti na kouření nebo alkoholu, a někteří neurologové do nich vkládají naděje také pro boj s příznaky Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • O kolik pacienti utratí méně za jídlo a jak se sníží denní příjem energie s potravou?
  • Sytost významně ovlivňuje vnímání chutí. Jak?
  • Co „vzkazuje“ jazyk obézních lidí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.