Sukralóza je až tisíckrát sladší než řepný cukr. Lidský organismus ji ale nedokáže strávit, a tak patří k oblíbeným kaloricky „prázdným“ umělým sladidlům. V nové studii týmu vedeného Kathleen Pageovou z University of South California zveřejněné vědeckým časopisem Nature Metabolism se ukázala ve velmi nepříznivém světle.

Pětasedmdesát dobrovolníků vypilo v rámci experimentu buď čistou vodu, roztok řepného cukru nebo roztok sukralózy. Vědci jim přitom analyzovali krev a měřili aktivitu mozku pomocí funkční magnetické rezonance. Na rozdíl od řepného cukru aktivovala sukralóza část mozku zvanou hypotalamus, kde se nacházejí centra pro řízení metabolismu. Zároveň sladidlo uvedlo do pohotovosti spoje hypotalamu s dalšími mozkovými centry důležitými pro zpracování smyslových vjemů a pro motivaci a rozhodování. Sukralóza ale ponechala v klidu hormony, které se uvolňují do krve po konzumaci řepného cukru a vyvolávají v mozku pocit sytosti. Tomu odpovídal silnější pocit hladu dobrovolníků, kteří vypili sukralózu. Umělé sladidlo působilo silněji na ženy a na dobrovolníky trpící obezitou.

Pageová a spol. z toho vyvozují, že sukralóza narušuje reakce na chuťové vjemy. Chuťové receptory na jazyku sice mozek informují o konzumaci sladké potravy, ale jinými signálními dráhami do hypotalamu nepřichází očekávaná zpráva o odpovídajícím přísunu kalorií. Organismus energii avizovanou sladkou chutí postrádá. Pozměněná aktivita mozku prozrazuje, že sukralóza zesiluje chutě k jídlu a těm pak není snadné odolat.

Studie postavila odborníky před řadu otázek. Není jasné, jak dlouho efekt sukralózy v mozku přetrvává. Vědci se teď chtějí zaměřit na následky dlouhodobé konzumace tohoto umělého sladidla. Zvláště je znepokojuje možnost, že sukralóza zásadním způsobem mění regulaci chutě k jídlu v hypotalamu dětí, protože ty konzumují více cukru a sladidel než jiné věkové skupiny.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist