Exploze supernov patří k nejdramatičtějším událostem, jaké astronomové ve vesmíru pozorovali. Těmito obřími výbuchy končí svůj život velké hvězdy poté, co vyčerpají palivo pro termonukleární reakce, jež hořely v jejich nitru. Hvězda už neprodukuje dostatek energie a nedokáže vzdorovat tlaku své vlastní gravitace. To vede nejprve k jejímu kolapsu a následně k explozi, která vymrští hmotu hvězdy do okolí. Výbuch je provázen také intenzivním zářením.
V atmosféře planety, jako je Země, zničí výbuch blízké supernovy ochrannou ozonovou vrstvu a k povrchu planety pak proniká ničivé ultrafialové záření. Exploze vyvolá na Zemi kyselé deště a i ty mají na pozemský život devastující účinky. Tým vedený Nicholasem Wrightem z Keele University provedl důkladnou inventuru masivních hvězd v blízkém okolí Slunce a díky tomu spočítal četnost explozí supernov v Mléčné dráze.
Ze studie, která byla publikovaná ve formě takzvaného preprintu v databázi arXiv a neprošla zatím oponenturou expertů, vědci usoudili, že výbuchy blízkých supernov jsou natolik časté, že jim můžeme připsat na vrub dvě masová vymírání pozemského života. K jednomu došlo před 445 miliony let v období ordoviku, kdy se ještě život nedostal ve větší míře na souš. Tehdy vyhynulo 85 procent organismů, mezi nimi i četní trilobiti. Druhá katastrofa připsaná Wrightem a jeho spolupracovníky výbuchu blízké supernovy se odehrála před 372 miliony roků v období devonu, vyhubila 70 procent druhů a těžce dopadla na pravěké ryby.
Oceán na Marsu? Vozítko objevilo zřejmě písečné pláže, nové důkazy podporují teorii dávného vodního světa
Podle kalkulací Wrighta a spol. může v galaxiích typu Mléčné dráhy každé století explodovat jedna až dvě supernovy. V současnosti se ale podobné katastrofy obávat nemusíme. V blízkosti Země hrozí proměna na supernovu jen dvěma hvězdám. Jednou je Antares v souhvězdí Štíra a druhou Betelgeuze v souhvězdí Oriona. Obě jsou však od Země vzdáleny více než 500 světelných let a počítačové simulace napovídají, že tak vzdálené exploze by neměly mít na život na naší planetě významný vliv. Nejbližší milion let bychom měli být v bezpečí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist