Imaginární krajina Divadla bratří Formanů

HRA, areál bývalého Trojského pivovaru, Praha, do 13. 4.

Výtvarník a divadelník Matěj Forman popisuje to, co se právě teď děje v industriální hale Trojského pivovaru, jako výpravu do fantazie. „Putovali jsme s naším Imagináriem po Česku a také do Itálie, Německa, Dánska nebo Francie. Už dvanáct let se každou další instalací soubor objektů prohlubuje, zraje a rozšiřuje. Mým snem bylo dát jim domov a tím se stala jurta. Zatopíme si v kamnech, dáme si dobrý čaj a čas se na chvíli zastaví.“ A přitom objevujete loutky, hybohledy, hrajete obří pexeso nebo třeba imerzní bojovku. S dětmi i bez nich.

Operette Gala

HUDBA, Symfonický orchestr ČRo s Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou, Radioservis 2025

kultura, Operette galaVeselá vdova, Guiditta, Země úsměvů, Noc v Benátkách, Netopýr, Vídeňská krev… Že je to trochu nečekaný repertoár pro společnou desku Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky? Známý umělecký pár sice upřednostňuje operní árie, přitom ale manželé také čas od času a s radostí překračují hranice. Tak proč by se prostě jednou nemohli oddat operetě? Mimochodem: pověst pokleslé a zastaralé lidové zábavy není k Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi a dalším skladatelům vůbec spravedlivá.  

Rodiny jako ta naše (Dánsko a další země, 2025)

SERIÁL, režie Thomas Vinterberg, Canal+ od 13. 2.

Dánsko v nepříliš vzdálené budoucnosti. Stoupající hladinu vody již nelze ignorovat a zemi je třeba evakuovat. Ti, kteří si to mohou dovolit, cestují do bohatých zemí, zatímco ostatní jsou závislí na vládou financovaném přesídlení do méně populárních států… Už stručná synopse k seriálu oscarového režiséra způsobuje lehké mrazení. „Rád otřásám věcmi, pojednávám o tom, co je znepokojivé, a svým způsobem vždy oslavuji solidaritu. Chci zkoumat lidské bytosti – jak moc jsme odolní a jak se v krizových situacích zachováme,“ říká Thomas Vinterberg.

kultura, Rodiny jako to naše (Dánsko a další země, 2025)
Foto: Per Arnesen

Matyáš Chochola: Ctnosti a neřesti naší doby / 300 let poté

VÝSTAVA, EPO1 v Trutnově, do 30. 3.

I když je dělí staletí, v lecčems si jsou blízcí, určitě pak spříznění. Matyáš Chochola vytvořil vlastně aktuální verzi baroka, postmoderní až futuristickou poctu dílu Matyáše Bernarda Brauna a zároveň citaci jeho slavných alegorií z Kuksu. „Představuje to 12 sloupů – sochařských archetypů ve stylovém rozpětí od antiky přes kubismus postapokalypsu, sci-fi a brutalismus,“ vysvětluje. Sérii soch vytvořil technikou 3D tisku z betonu, každou pak ještě opracovával ručně, probarvoval, doplňoval různými materiály včetně skla. Ejhle, ctnosti a neřesti podle 21. století.  

kultura, Matyáš Chochola: Ctnosti a Neřesti / 300 let poté
Foto: EPO1

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist