O potřebné délce spánku rozhodují do velké míry geny, které už známe. Podle biologa Jaroslava Petra se tak blíží doba, kdy bude možné lidi vylepšit tak, aby nepotřebovali tolik spát a mohli více času věnovat třeba svým dětem. Bude také možné uměle navýšit výkon mozku nebo léčit choroby, či jim dokonce předcházet. Ostatně už dnes tak lze vyléčit třeba srpkovitou anémii nebo bojovat proti viru HIV.
Podle Petra je navíc možné se inspirovat geny jiných živočichů a zapracovat je do lidské DNA. „Není to proti přírodě, přijímání cizí genetické informace je běžná záležitost, osm procent celé naší DNA je virového původu a nepatří nám. Třeba gen virového původu syncytin je nutný k tomu, aby se vůbec vyvinula placenta,“ říká Petr, jenž je zároveň bioetikem a působí mimo jiné ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.
V rozhovoru pro HN také vysvětluje, proč je skeptický ohledně možnosti nechat si komerčně zanalyzovat DNA a poznat své predispozice k nemocem. Popisuje též, jak skrze epigenetiku lidé, kteří kouří, pijí alkohol, příliš se stresují nebo se moc nehýbou, negativně ovlivňují zdraví svých potomků na několik generací dopředu.
Když poslouchám vaše přednášky, tak v nich občas zmíníte, že jste spal jen pár hodin. Jak dlouho jste spal dnes?
Šel jsem spát o půl deváté, vzhůru jsem od půl jedné v noci. Říká se, že by každý měl spát osm hodin. Autorita v oblasti výzkumu spánku Luis Ptáček to glosuje, že chtít po každém, aby spal osm hodin denně, je jako nutit každého, aby měřil pět stop a osm palců. Když probíhalo sledování etnických skupin v Amazonii nebo Africe, tak se zjistilo, že tito lidé přirozeně spí 6,5 hodiny a budí se, když slunce začne ohřívat vzduch. Tyto kmeny netrpí civilizačními chorobami spojovanými se spánkovou deprivací. Jsou ale lidé, pro které je přirozené spát jen čtyři až šest hodin. Víme už o genech, které ovlivňují potřebu spánku.
A vy takové geny máte?
Jestli je mám, nevím, žádnou analýzu DNA jsem nepodstoupil a nemám to ani v plánu.
Není to škoda? Takto byste se přece mohl o sobě dozvědět více.
Co se dočtete dál
- Proč by měl brát člověk komerčně využívané analýzy DNA s jistou rezervou a skepsí.
- Co všechno bude možné vylepšit, vyléčit nebo změnit zásahem do naší DNA.
- Proč nezdravým životním stylem ovlivňujeme negativně naše potomky na generace dopředu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.